Superchalupy ubytovanie aj dovolenka v Česku aj na Slovensku

Orlické hory - info oblasť

- Menu
Hľadanie volných termínov od
do
search
Textové hladanie Rozšírené hľadanie
úvodná stránkaOrlické hory
chaty a chalupy-cz chaty a chalupy-de chaty a chalupy-en chaty a chalupy-pl chaty a chalupy-ru
pocet - popis
zřícenina hradu Potštejn zřícenina hradu Potštejn Kunětická hora zámek Ratibořice. zdroj: http://www.zamekratiborice.czBabička s vnoučaty, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Babiččino údolí - Viktorčin splav. zdroj: http://www.zamekratiborice.czBabiččino údolí, zdroj: http://www.kudyznudy.czdělostřelecká tvrz Bouda dělostřelecká tvrz Bouda Kostel Nejsvětější Trojice - Klášterec nad Orlicí Pastvinská přehrada poutní kaple P.Marie a klášter na Hoře Matky Boží přírodní rezervace Zemská brána vodní nádrž Rozkošzámek Opočno pevnost Josefov, zdroj: http://www.pevnostjosefov.cz pevnost Josefov, zdroj: http://www.pevnostjosefov.cz zámek Častolovice, zdroj: http://www.castolovice.infohrad Litice, zdroj: http://www.castolovice.infoDoudlebský zámek, zdroj: http://www.castolovice.info SKI centrum Říčky, zdroj: http://www.skiricky.cz Třebechovické muzeum betlémů, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Pevnost Dobrošov, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Dělostřelecká tvrz Hanička, zdroj: http://www.kudyznudy.czPevnost Josefov, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Zámek Nové Město nad Metují, zdroj: http://www.kudyznudy.czHradec Králové – město na soutoku Labe a Orlice, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Hradec Králové – město na soutoku Labe a Orlice, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Tvrz Orlice, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Zámek v Litomyšli, zdroj: http://www.kudyznudy.cz


Orlické hory

Orlické hory sa nachádzajú na severovýchode Čech. Orlické hory sa šíri v juhovýchodnom smere v dĺžke asi 56 km medzi Olešnice v Orlických horách po západnej okolia a pri šírke asi do 10 km. Nejvyšším vrcholom Orlických hôr je Veľká Deštná, ktorá meria 1115 m.Tři základné jednotky Orlických hôr sú Deštenské hornatiny, Mladkovské vrchoviny a Bukovohorskej hornatiny. Nejvyšší a najrozsiahlejší je Deštenská hornatina na severovýchodě. Hlavní Orlický chrbát spadá k Orlickozáhorské brázdě. Orlickzáohorskou brázdou preteká rieka Divoká Orlice, ktorá oddeľuje Orlický chrbát od Bystřických hor. Mladkovská vrchovina zaberá najmenší a tiež najmenej vyzdvihnutá stredná časť Orlických hor. Nejvyšší vrch je Adam, ktorý dosahuje výšku 765 m. Bukovohorská hornatina na JV od údolia Tichej Orlice má zreteľne nesúmerné stavbu jej rozsiahleho vrcholového hřbetu. Převážná časť Deštenské hornatiny a severozápadnej oblasť Mladkovské vrchoviny avšak tam nemôžeme počítať Zemskou bránu bola zaradená do CHKO Orlické hory.


V Orlických horách môžeme navštíviť niekoľko rozhľadní ako je napríklad Andrlův Chlum, Suchý vrch, Rozálka, Anenský vrch, Veľká Deštná (Štefanova vyhliadka), Holomský kopec, Vrchmezí a Dobrošov.
V Orlických horách je možnosť navštíviť aj rôzne lyžiarske areály ako je napríklad Deštná, Mladkov Petrovičky, Přívrat, Zdobnice, Čihalka, Čenkovice, Peklák, Buková Hora a ďalšie.
Hrady, zámky alebo zrúcaniny, ktoré môžete v Orlických horách navštíviť patrí hrad Frymburk, Výrov, Potštejn, Litice. Mezi zámky patrí Skalka, Nové město nad Metují, Doudleby nad Orlicí, Kostelec nad Orlicí alebo Rychnov nad Kněžnou.
V Orlických horách sa nachádzajú tiež rôzne zaujímavé miesta ako je vysokohorská osada Šerlich, potné miesto Rokole, bývalé kúpele Rezek, potné miesto Studánka, Jelení kúpeľ, prírodná rezervácia horúčkou, Bukačka alebo Trčková a tiež zaujímavé miesto je Luisino údolia.

Stavby a technické pamiatky, ktoré sa môžete navštíviť v Orlických horách je napríklad veterná elektráreň Nový Hrádek, drevený kostol vo Slavoňov, archeologický skanzen Veľký Uhřínov, tvrz Dobrošov, Hanička alebo Škutinu.


Typy na náučné chodníky v Orlických horách sú:

  • Náučný chodník Zemská brána je dlhá asi 3 km a má 22 informačných tabúľ, ktoré sú umiestnené na trase iba v letnej sezóně.

  • Náučný chodník Okolím Deštného je asi 15 km dlhý a má 8 informačných tabúľ.

  • Náučný chodník Po hrebeni Orlických hôr je dlhý asi 17 km s 11 informačnými tabuľami.

  • Môžete sa tiež vydať do prírodného bludiska alebo Labyrintu v údolí Komenského a je tu zároveň vybudovaná Poutníkův chodník, kde môžu návštevníci obdivovať diela českých umelcov.