Superchalupy ubytovanie aj dovolenka v Česku aj na Slovensku

Krkonoše a severné Čechy - info oblasť

- Menu
Hľadanie volných termínov od
do
search
Textové hladanie Rozšírené hľadanie
úvodná stránkaKrkonoše a severné Čechy
chaty a chalupy-cz chaty a chalupy-de chaty a chalupy-en chaty a chalupy-pl chaty a chalupy-ru
pocet - popis
Úpské rašeliniště, zdroj: http://www.krnap.czHraniční průsek, zdroj: http://www.krnap.czJavorské boudy, zdroj: http://www.krnap.cz Na Zlatém návrší, zdroj: http://www.krnap.cz Malá Mumlava, zdroj: http://www.krnap.czČernohorské rašeliniště, zdroj: http://www.krnap.cz Dívčí kameny, zdroj: http://www.krnap.cz Pramen Labe, zdroj: http://www.krnap.cz lázeňská kolonáda v Janských Lázních, zdroj: http://www.janskelazne.com Ještěd, zdroj: http://www.jested.cz Pravčická brána, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Skalní hrad Šaunštejn, zdroj: http://www.kudyznudy.cz kabinová lanovka na Černou horu Skokanské můstky v Harrachově, zdroj: http://www.kudyznudy.czSkiresort Černá horaskokanské můstky v Harrachově. zdroj: http://www.harrachov.com Adršpašské skály, zdroj: http://www.skaly-adrspach.cz Teplické skály, zdroj: http://www.skaly-adrspach.cz Velká jizerská louka, zdroj: http://www.jizerskamagistrala.czSafírový potok a rašeliniště Jizerky, zdroj: http://www.kudyznudy.czosada Jizerka, zdroj: http://www.jizerskamagistrala.cz Sněžka, zdroj: http://www.kudyznudy.czPančavský vodopád, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Národní park České Švýcarsko, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Národní park České Švýcarsko, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Naučná stezka Jetřichovické skály, zdroj: http://www.kudyznudy.czKryštofovo Údolí, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Rozhledna Smrk, zdroj: http://www.kudyznudy.czTanvaldský Špičák, zdroj: http://www.kudyznudy.czJizerská magistrála, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Panská skála u Kamenického Šenova, zdroj: http://www.kudyznudy.czVrchol Jizera v jizerském pralese, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Skalní hrad Sloup, zdroj: http://www.kudyznudy.czTvrz Stachelberg, zdroj: http://www.kudyznudy.czČeská poštovna na Sněžce, zdroj: http://www.kudyznudy.czOzubnicová železnice z Tanvaldu do Harrachova, zdroj: http://www.kudyznudy.czVosecká bouda, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Broumovské stěny, zdroj: http://www.kudyznudy.cz


Krkonoše a severné Čechy

Krkonoše sa nachádza medzi Orlickými a Jizerskými horami a sú najznámejším pohorím v Českej republike ktorého najvyšším bodom je Snežka, ktorá meria 1602 m. Hlavnými toky sú Jizera, Jizerka, Labe, Malé Labe a Úpa. Česká rieka Labe, ktorá je najväčšia česká rieka pramení v Krkonošiach a odvodňuje len tretinu pohoria na východnej strane je to rieka Úpa. Úpa má najvýznamnejšie prítoky medzi ktoré patrí Zelený potok, Malá Úpa a Lysečinská potok. Vody zo západnej tretiny pohoria tečú do Jizery. Z ich prítokov je v Krkonošiach najvýznamnejšie Mumlava, Rokytnický a Vejpálický potok a Krkonošské Jizera. Jednou z turistických atraktivít na tomto území sú vodopády, ktoré sa nachádza na krkonošských tocích. Mezi najvyššej vodopády patria: Pančavský (140 m vysoký), Horný Úpská (120 m), Labský (45 m), Mumlavský (90 m), Dvorského potoka (asi 40 m). Každoročne láka tisíce návštevníkov, ktorí sem jazdia za krásnu přírodou.V letnom období sú vyhľadávané pre turistiku a cykloturistiku pretože sa tu nachádza mnoho upravovaných a dobre označených cyklostezek. V zimnom období sú Krkonoše vyhľadávané pre zjazdové lyžovanie a bežecké trate.

V Krkonošiach máte obrovskú možnosť robiť rôzne koníčky a navštíviť mnoho zaujímavých pamiatok. Kam môžete v Krkonošiach zájsť na golf ? Medzi 4 najznámejšie regióne patrí Golf club Mladé Buky, Harrachov, Golf Benecko a Golf a Country Club Prosečné. S deťmi si môžete zájsť na minigolf, ktorý sa nachádza v Pasekách nad Jizerou. Ak si chcete oddýchnuť môžete navštíviť Janské Lázně, ktoré sú dostupné po celý rok. Nad nimi sa týči rozhľadňa Čierna hora, ktorá meria 25,7 m a ponúka krásne pohľady na Krkonoše. Další rozhľadňou je Rozhľadňa Hnedý vrch, ktorá sa nachádza v Peci pod Sněžkou. Vstup do tejto rozhľadne je bezplatný. Její hlavné vyhliadková plošina je vo výške 27 m, ale jej celková výška je 30,85 m. Dalším z najzaujímavejších miest je rozhľadňa Štěpánka. Při peknom počasí môžete vidieť Sněžku, Český raj alebo Máchovo jazero a to pri veľmi dobrej viditelnosti. Rozhledna Žalý, ktorá je jedinou kamennú rozhľadňou v Krkonošiach ponúka pohľad na Krkonoše a široké okolie.

V Krkonošiach je možnosť navštíviť tiež zámky ako je napríklad:

 • Zámok Horní Branná, tu môžeme nájsť múzeum venované J. A. Komenskému
 • Zámok Jelemnice sa nachádza v Libereckom kraji. Zde si môžete prezrieť zbierku štítov, betlehemov, histórii lyžovania, ľudovú kultúru západných Krkonôš a tiež galériu českého krajinárov Františka Kavana.
 • Zámok Žacléř sa nachádza v Královohradeckom kraji na Trutnovsku.
 • Zámok Vrchlabí sa tiež nachádza v Královohradeckom kraji na Trutnovsku. V súčasnej dobe na zámku sídli Správa Krkonošského národného parku a Mestský úřad. Určitě stojí sa na neho pozrieť aspoň zvonku.

V Krkonošiach je tiež pár rozhľadní: Štěpánka, rozhľadňa na Hnedém vrchu - Krkonoše, Lomnička, Čierna hora a Panorama.

Kto má rád skôr pozrieť na Krkonoše v zime, má možnosť navštíviť mnoho lyžiarskych areálov

 • Ski areál Paseky nad Jizerou
 • Ski areál Jablonec nad Jizerou - Kamenec
 • Ski areál Vítkovice
 • Ski areál Černý Důl
 • Ski areál Rokytnice - Horní Domky - Lysá hora - Studenov - Pařez
 • Ski areál Veľká Úpa a Malá Úpa
 • Ski areál Rudník, Herlíkovice, Harrachov, Malé Buky, Benecko, Strážné
 • Ski areál Špindlerův Mlýn - Svatý Petr
 • Ski areál Pec pod Sněžkou
 • Ski areál Medvědín - Horní Mísečky
 • Ski areál Kněžický vrch
 • Ski areál Žacléř
 • Ski areál Kozinec Hrabačov
 • Ski areál Rokytnice - Modrá Hvězda - Bahýnka
 • Ski areál Luisino údolí

Adršpašsko - teplické skaly


Národná prírodná rezervácia bola vyhlásená v roku 1933 ktorej rozloha je 1771 ha. Adršpašsko - teplické skaly sú obľúbeným horolezeckým terénom. Tunajšie lezenie má dlhoročnú históriu. Najvyšším bodom je Bocian (786 m). Hladina ostatných vrcholov je v rozmedzí 600 - 700 m n. m, to je asi o 200 - 300 m nad vrcholom ostatných pieskovcových plošín. Adršpašsko - teplické skaly sú najrozsiahlejším skalným komplexom v Čechách s mimoriadne hustými skalnými vežami, úzkymi priechodmi, roklinami apod. Skály vymodelovali najrôznejšie tvary a podľa ľudskej fantázie to môže predstavovať cokoliv. Například v Adršpašských skalách ľudia pomenovali skaly Milenci (najznámejší útvar s výškou takmer 100 m), Džbán, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošov zub a podobne. Rozlohou menšie a pôvabnejšie Adršpašské skaly prechádzajú na Teplické skaly, ktoré oddeľuje asi 4 km dlhé Vlčie rokliny, kde v hornej časti preteká riečka Metuje na ktorej bolo vybudované malé jezírko. Zde môžete obdivovať tzv. Veľký vodopád, ktorý je 16 m vysoký. Rozhled na väčšiu časť Adršpašských skál nám umožní zrúcanina skalného hradu Adršpach. Teplické skaly sú charakteristické svojou masívnosťou skalných útvarov kde medzi tie najznámejšie patrí Řeznická sekera, Strážna veža, Skalné brána a iné. Pohľady zhora poskytujú pohľad na zrúcaninu hradu Střmen.

Územie NPR Adršpašsko - teplické skaly sú prevažne zalesnené smrekmi. Zo zvierat je tu zaujímavý výskyt výra skalného, bociana čierneho, rybárika riečneho a iné. Z rastlinstva žltá fialka dvojkvetá, rôzne druhy papradí, plavúne a iné.

Adršpašsko - teplické skaly patrí k veľmi navštevovaným turistickým cieľom či už pre školské výlety tak aj pre rodiny s dětmi. Najdete tu aj turistické trasy, ktoré sú dobre značené a kde narazíte na orientačné tabule, ktoré vám poradia a možno sa aj niečo naučiť.


Pešia túra do Adršpašských skál začína pri hoteli Skalné město. Délka trasy je asi 3,5 km čo predstavuje čas chôdze asi 2,5 hodiny. Trasa je značená zelenou turistickou značkou. Trasa je nenáročná az časti vedie drevených chodníčkoch, zo začiatku skôr piesočná, ktorá potom prechádza medzi skalné masívy.


Okruh Teplickým skalami začína v obci Skály. Délka trasy je približne 6 km čo predstavuje čas chôdze asi 3 hodiny. Trasa je značená modrou turistickou značkou. Trasa je stredne náročná a stúpanie je najmä na začiatku trasy k altánku Ozvena, potom ku hradu Střmen. Cestou môžete vidieť zrúcaninu stredovekého hradu Střmen s vyhliadkou , kde musíte absolvovať strmý výstup. Ďalej Skalné námestie s pieskovcovými vežami a rokline Sibír, ktorá je dlhá asi 250 metrov.


Jizerské hory

Jizerské hory na východe nadväzujú na Krkonoše a na západnej strane sú ich susedom Lužické hory. Rozkládají sa na severe Českej republiky a je to chránená krajinná oblast. Nejvyšším vrcholom Jizerských hôr je Smrek, ktorý meria 1124 m. Pod Smrkem pramení známa rieka Jizera, ktorá sa ďalej vlieva do Labe. Významným vrcholom v Jizerských horách je Bukovec (1005 m) čo je najvyšší čadičová kopa v strednej Európe. Jizerské hory sú prevažne porastené smreky a buky. Zvířata, ktoré sa v Jizerských horách vyskytujú sú daniele, srnce, piskor horský, 12 druhov netopierov a ďalšie.

Jizerské hory sú významnou rekreačnou oblasťou pretože poskytujú dobré podmienky pre letnú pešiu i cyklo turistiku a v zimnom období sa stávajú vyhľadávaným miestom lyžiarov, ktoré samozrejme lákajú upravené bežecké trate alebo zjazdové terény.


Najnavštevovanejšie lyžiarske strediská v Jizerských horách sú:

 • Jizerská magistrála patrí k najnavštevovanejším trasám pre beh na lyžiach v Českej republike a v súčasnej dobe je jej dĺžka asi 115 km
 • Tanvaldský Špičák - tu môžete nájsť všetky stupne obtiažnosti ktorých dĺžka je cez 5 km
 • Severák - celková dĺžka tratí je 4,3 km, je tu 10 ľahkých zjazdových tratí a 2 stredne ťažké zjazdové trate, je tu neplatené parkovisko priamo pod zjazdovkou čo všetci uvítajú, v Janove, ktorý je blízko môžete navštíviť bobovú dráhu
 • Bedřichov - sa nachádza asi 8 km od Jablonca nad Nisou, ponúka večerné lyžovanie či nočné lyžovanie na Silvestra, je tu 8 vlekov a celková dĺžka tratí je 4,5 km, opäť tu sú zjazdové trate rôznej obtiažnosti 8 tratí je ľahkých a 2 sú stredne ťažká
 • Ještěd - tu môžete nájsť všetky stupne obtiažnosti ktorých dĺžka je 11,11 km, nájdete tu jednu kabínovou, 3 sedačkové lanovky a 5 vlekov
 • Kořenov - tu môžete nájsť lyžiarsku školu pre lyže aj snowboarding, celková dĺžka tratí je asi 2 km
 • Černá Říčka - sa nachádza na okraji obce Desná, dĺžka zjazdových tratí meria celkom 2,4 km, možnosť večerného lyžovania, k dispozícii je tu detský vlek
 • Parlament Desná - sú tu 4 zjazdové trate rôznej obtiažnosti ktorých celková dĺžka je 2,4 km
 • Zásada - tu je celková dĺžka tratí asi 0,6 km, zjazdovka Svah je dlhá asi 500 metrov, menšie trať je dlhá asi 100 metrov

Lužické hory


Sa rozkladajú od Děčína až k Liberci na severe Českej republiky. Nejvyšší vrchol je Luž a meria 793 m. Další známe vrcholy sú Jedlová, Kľúč, Studenec alebo Hvozd. Najvyššia hora tohto hrebeňa je Ještěd a meria 1012 m. Menšia časť hôr leží na území Nemecka a nazývajú sa Žitavské hory. Lužické hory sú tvorené pretiahnutými chrbty a výraznými kužeľovitými alebo kupovitými vrchy. Lužické hory sú bohaté na vodu. Pramení tu riečka Kamenice. Severné svahy hôr odvodňuje potok Lužnička. Lužické hory sú pokryté prevažne lesmi medzi ktoré patrí smrek, borovica, ale aj javor poľný alebo mlieč​​, jaseň alebo jilm. Najdeme tu aj niektoré ohrozené rastlinné druhy medzi ktoré patrí rojovník bahenné, valeriána dvoudomý, rôzne druhy ostríc a ďalšie. V Lužických horách žijú stáda srnčej aj jelenej a je tu aj diviaky a muflóny. V potokoch žijú pstruhy, raky, mloky a rôzne druhy žiab. Z dravcov môžeme zahliadnuť myšiak lesný aj myšiak severský, zriedkavo tu hniezdia aj výr skalný. Zo vzácnejších motýľov môžeme zahliadnuť vidlochvosta fenyklového, bělopáska topoľového alebo batolce dúhového. Od roku 1976 sú Lužické hory chránenou krajinnou oblasťou a najcennejšie lokality sú súčasťou šestnástich maloplošných chránených území.