Superchalupy ubytovanie aj dovolenka v Česku aj na Slovensku

Jeseníky - info oblasť

- Menu
Hľadanie volných termínov od
do
search
Textové hladanie Rozšírené hľadanie
pocet - popis
rašeliniště na Rejvízu, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Praděd - nejvyšší hora Jeseníků, zdroj: http://www.kudyznudy.cz přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně, zdroj: http://www.kudyznudy.czTermální lázně Velké Losiny, zdroj: http://www.kudyznudy.cz zámek Velké Losiny, zdroj: http://www.kudyznudy.cz ruční papírna Velké Losiny, zdroj: http://www.kudyznudy.cz ruční papírna Velké Losiny, zdroj: http://www.kudyznudy.cz hrad Rychleby, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Jeskyně Na Pomezí, zdroj: http://www.kudyznudy.cz přírodní rezervace Rašeliniště Skřítek, zdroj: http://www.kudyznudy.cz přírodní rezervace Rašeliniště Skřítek, zdroj: http://www.kudyznudy.cz rozhledna na Borůvkové hoře, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Rešovské vodopády, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Vodopády Bílé Opavy, zdroj: http://www.kudyznudy.czVodopády Bílé Opavy, zdroj: http://www.kudyznudy.czKarlova Studánka, zdroj: http://www.kudyznudy.czPetrovy Kameny a Praděd, zdroj: http://www.kudyznudy.czChata Jiřího na Šeráku, zdroj: http://www.kudyznudy.cz vrchol Keprníku, zdroj: http://www.kudyznudy.czSlezská Harta, zdroj: http://www.kudyznudy.czhrad Sovinec, zdroj: http://www.kudyznudy.czpramen Moravy, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Červenohorské sedlo, zdroj: http://www.kudyznudy.czŠvýcarna, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Králický Sněžník, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Zlatorudné mlýny ve Zlatých Horách, zdroj: http://www.kudyznudy.cz Běžkařská trať z Červenohorského sedla na Praděd, zdroj: http://www.kudyznudy.czPriessnitzovy lázně, zdroj: http://www.kudyznudy.czKeprník, zdroj: http://www.kudyznudy.cz


Jeseníky

Jeseníky sa delia na Hrubý a Nízky Jeseník

Nízky Jeseník


Nízky Jeseník sa nachádza v severovýchodnej časti Českej republiky a rozprestiera sa na východne od Hrubého Jeseníku, medzi Hornomoravským úvalom a severnej Slezskou nížinou. Ve východnej oblasti sa rozkladá Moravská brána a Ostravská panva. Je to geomorfologický celok a plochá vrchovina na severe Moravy a v južnej časti Sliezska. Rozprestiera sa v Moravskosliezskom a Olomouckom kraji ktoré zahŕňajú města Bruntál, Nový Jičín, Olomouc, Opava, Ostrava a Přerov.
Nízky Jeseník sa tiež skladá z geomorfologických podcelkov ako je napríklad: Brantická vrchovina, Bruntálská vrchovina, Domašovská vrchovina, Oderské vrchy, Slunečná vrchovina, Stěbořická vrchovina, Vítkovská vrchovina a Tršická pahorkatina.
Pozostatky sopečnej činnosti sa stal jedným z najstarších geologických celkov strednej Európy. Celok je predovšetkým tvorený prvohorními, kulmskými sedimentovanými horninami, spočívajúci na predchádzajúcich sedimentoch a vulkanitov, vzniknutých intenzívnou sopečnou činnosťou na dne devonského mora. Ťažba farebných a drahých kovov je známa v oblasti Nízkeho Jeseníku.
Jeho nadmorská výška sa pohybuje iba medzi 400 - 600 metrami. Najvyššia je časť západnej Nízkeho Jeseníku kde dosahuje až 800 metrov (Slunečná). Jeho výška klesá smerom k východu až na 350 metrů. Nízký Jeseník nadväzuje na východnú časť Hrubého Jeseníku kde sa rozprestiera medzi severnou Slezskou nížinou a južným Hornomoravským úvalom. Prechádza v Moravskou bránu a Ostravskou panvu vo východnej časti.
Územie Nízkeho Jeseníku bolo zatopené plytkým morom v období mladších prvohor. V tej dobe rieky splachovali štrk, piesok a bahno z dnešného Hrubého Jeseníku, ktoré sa na devonskom morskom dne usadzovali a ich vrstva bola niekoľko kilometrov. Stredná Európa bola postihnutá mohutným variským vrásnením v období koncom prvohôr. Veľké masy horniny boli zemskou silou preskupovanie a tvarované. Tieto procesy pomohli vzniknúť druhotné deliteľnosti hornín ktorý sa nazýva kliváž. Tento proces podmieňuje dnešnej štiepateľnosť ílovitých bridlíc. Došlo ku vzniku mnohých nespojitých celkov vďaka vrásnením a celý Nízky Jeseník bol vyzdvihnutý do horských výšok. Ovšem erózie a zvetrávania v druhohorným období zrovnala horskej kopca v parovinu.
Na konci druhohôr a začiatkom treťohôr alpsko - karpatskej vrásnenie rozlámal starej variské horstvo na kryhy, ktoré sa vplyvom krajinských síl prepadli alebo vyzvedly.Hrubý a Nízky Jeseník bol vyzdvihnutý ale oblasť Hornomoravského úvalu a Kladska poklesla.
Hornomoravský úval aj Moravská brána bola opäť zaplavená treťohornom morom, ktoré tiež pohltilo veľkú časť starého variského horstva. Sopečná činnosť sa začala v oblasti prejavovať až koncom treťohôr. Pozdĺž kerných zlomov na povrch vystupovalo žeravé magma, ktoré dalo vzniknúť ako čadičovým Kupa, tak aj stratovulkánům. Sopečná činnosť pravdepodobne aktívne prebiehala až do starších štvrtohôr a oblasti ktoré boli aktívne sa volajú Uhlířské vrch a Venušina sopka.

Turistické zaujímavosti, ktoré môžete navštíviť


Bazény, kúpaliská, rybníky a priehrady


Bílovec
V Smetanovej ulici 746 nájdete krytý bazén. Tento bazén slúži ako kúpeľné centrum s názvom Modrá Laguna. Dále tú prebieha plávanie dojčiat a batolat. Můžete si dopriať perličkový kúpeľ alebo masáže a pre deti je tu malý bazén s prúdmi .

Ďalej môžete zhliadnuť priehradná nádrž Bílovec ktorého vodná plocha činí viac než 5 ha sa nachádza v blízkosti rekreačnej oblasti Údolie mladých. Má bahnité dno s pozvoľným spádom a jeho breh je travnatý. Restaurace je vzdialená cca 500 m ale iu nádrže nájdete jednu. Bylo tu aj ihriská na minigolf ale to je súčasne mimo prevádzku. Priehrada bola vybudovaná v roku 1969. Byla už dvakrát čistená ale bez úspechu. Existuje aj štúdie, že by tu vybudovalo prírodné kúpalisko kde by boli loďky, tobogany, menší bazén a dokonca bolo uvažované aj o volejbalovom ihrisku a sprevádzkovanie minigolfu aby sa táto lokalita stala atraktívna rekreačnou oblasťou.

Renesančný zámok Bílovec je dominantou města.Pochází z 1. pol. 16.století . Za tú dobu bol niekoľkokrát upravovaný a rozšiřován. Zámek čiastočne zhorel pri veľkom požiari, ktoré bolo v meste v r. 1729 a Václav Sedlnické z Choltice ho dal barokovo prestavať v r 1736. V r. 1755 a na konci 18. storočia boli vykonané ďalšie stavebné úpravy. Bohužel zámok nie je v súčasnej dobe verejnosti přístupný. Doufejme, že jeho využitie v budúcnosti bude slúžiť ako turistické a odpočinku miesto.

Bohuňovice
sa nachádza 10 km pred Olomoucom kde je vybudovaný aquapark s mnohými využitím. Návštěvníkům ponúka plavecký bazén, ktorý má 2 trysky pre plávanie v protiprúde a tiež 3 štartové bloky. Dále tu nájdete detský bazén, tobogán o dĺžke 100 m, vírivku pre 12 ľudí, plytký bazén s atrakciami. Ak je pekné počasie môžete využiť letnú terasu s lehátkami. Je tu aj sauna, parná komora, fitcentrum, solárium a masáže.

Bruntál
V ulici Dukelská 4 je krytý bazén. Areál je umiestnený v strede města.Bazén má rozmery 25x12,5 m. Môžete tu nájsť tiež detský bazén a masáže.

V Bruntálu je tiež mestské kúpalisko, ktoré sídli v ulici Kavalcova 33 a je umiestnené v sadoch centra města. Bazén má rozmery 33x15 a jeho maximálna hĺbka je 1,9 m. Detský bazénik má rozmery 15x15 m. Okolo je trávnatá pláž s ihriskom a reštaurácií.

Břidličná
Na východnom okraji mesta sa nachádza krytý bazén v ulici Bruntálská. Jeho rozmery činia 25x11 s hĺbkou 1,2 - 2 metry. Dětské bazénik má rozmery 6x3 m.Toto kúpalisko slúži tiež pre plavecké školy.

Dalov - zatopený lom
Prírodné kúpanie v zatopenom lome. Trávnatá pláž, les. V zatopenom bridlicovom lomu sa ťažila bridlica do roku 1942, kedy ťažiari narazili na tak silný prameň vody, že tam zanechali všetky pumpy aj ďalšie strojové vybavenie a náradie. Počas niekoľkých hodín bol lom úplne zatopený. V roku 1965 postihlo tunajšia oblasť katastrofálne sucho bola voda z lomu bola odčerpaná pre miestnu kravín (dnes hydinárne). Dno bolo vyčistené a lom sa pozvoľna opäť zatopil. Jeho výmera je 0,25 ha (podľa oficiálnych stránok slovenského rybárskeho zväzu).

Dolní Žleb - rybník
Prírodné kúpanie. Trávnatá pláž, les. Blízkosti autokemp 2 km. Dolní Žleb je najsevernejšie položeným sídlom ČR na ľavom brehu Labe, ktoré tu vytvorilo 250 m hlboký kaňon v kriedových (druhohorných) pieskovcoch, najhlbšie v Európe.
Územie je súčasťou CHKO Labské pieskovce. Údolie je vo svojej spodnej časti porastené zmiešaným lesom, nad ktorý vystupujú cez 100 m vysoké kolmé pieskovcové steny.
Možno tu nájsť rad vzácnych chránených rastlín a živočíchov. Zalieta sem orol morský a kršiak rybár. V rieke Labe žije cez 20 druhov rýb, okrem iného od roku 1998 losos obyčajný, ktorý bol toho roku vysadený do niekoľkých labských prítokov.
V blízkosti železničnej zastávky sa nachádza prívoz spájajúce Dolní Žleb s pravým brehom Labe.

Fulnek-Jerlochovice - kúpalisko
Možnosť kúpania v areáli autokempu. Občerstvenia, ubytovanie.

Hlučín - kúpalisko a jazero
Kúpanie na kúpalisku a v bývalej štrkovne s vodnou plochou 140 ha s maximálnou hĺbkou až 8 metrov. Štrkové a trávnaté pláže. Rozsiahly rekreačný areál, minigolf, plážový volejbal, nohejbal, tenis, stolný tenis, windsurfing, detský kútik s ochladzovacím bazénom, požičovňa lodiek. Ubytovanie, reštaurácie, natura pláž.

Hradec nad Moravicí - kúpalisko areál TJ
Kúpalisko sa nachádza v športovom areáli v centre mesta Hradec nad Moravicí , 7 km od Opavy . Voda v bazénoch je upravená z rieky Moravice. V areáli kúpaliska nájdete: plavecký bazén 50x24 m, hĺbka 1 - 2,7 m, detský bazén 15x8 m, hĺbka 0,5 m, ihrisko na volejbal, detský kútik, bazénik pre malé deti, šmykľavka, kurty.

Hradec nad Moravicí - krytý bazén a kúpalisko
hotel Belaria
Krytý bazén 10x5 s hĺbkou 2 metre. Bazén je vyhrievaný na teplotu 29°C. Vonkajšie kúpalisko o veľkosti 20x8 metrov. Sauna, posilňovňa, biliard, stolný tenis, požičovňa bicyklov.

Mesto Albrechtice - kúpalisko
Nábrežní ulice
Vonkajšie bazény 33x18 a 10x5 m. Voda vyhrievané slnečnými konektormi. Brehy bazéna sú dláždené, okolie je trávnaté. Večerné kúpanie (iba pre dospelých). V areáli je ihrisko, šmykľavka, detský kútik so šmykľavkou. Bufet, reštaurácia, predajňa potravín.

Moravský Beroun - kúpalisko
Miestne kúpalisko je umiestnené v športovom areáli v centre mesta.

Nová Pláň - kúpalisko
Bazény o rozmeroch 15x15 a 5x5 metrov. Šmykľavky, ihrisko. Bufet, neďaleko reštaurácie a penzión. Kúpalisko sa nachádza v blízkosti priehrady Slezská Harta.

Odry - kúpalisko
Rozmery bazénov 724 m2 a 325 m2. 90 metrov dlhý tobogán. Ihrisko, volejbal, stolný tenis, kolky, šmykľavka, vírivka, protiprúdy, detský kútik s atrakciami a šmýkačkou. Trávnatá a dláždená pláž. Ubytovanie.
Viac o kúpanie v oblasti Oder:
Vodná nádrž Vítovka - kúpanie v prírodnej nádrži s vybudovaným vstupom do vody, občerstvenia v miestnom pohostinství. Nádrž sa nachádza neďaleko od kúpaliska v obci Vítovka, smer Vítkov cez Heřmanice, 2 km od Oder. Kúpanie na vlastné nebezpečenstvo ! Vodná nádrž Kletno - kúpanie v prírodnej nádrži, občerstvenie, táborisko, stanovanie, parkovisko
Príchod od Oder: z Masarykova námestia - ul Hranická, Potočná, Nové Mesto, Skřivánčí, odbočiť doprava smer pohorie, Kletno /do 10 km/
Príchod od Oder cez Suchdol nad Odrou, obec Kletno /13 km/. Kúpanie na vlastné nebezpečenstvo !

Kúpalisko - Nový Jičín - bazén s prihrievanie vodou
tel : 556 704 061 ( cca 20 km od Oder )

Kúpalisko - Studénka
tel: 556 403 114 (cca 30 km od Oder)
Olšovec - zatopený bridlicový lom, možnosť kúpania na vlastné nebezpečenstvo !
Príchod z Oder: Mas. námestie - ul Hranická, čerpacie stanice, smer Bělotín, Hranice. V Bělotíně za žel. mostom odbočiť doprava na Střítež nad Ludinou, Olšovec /do 15 km/
Výkleky - zatopený lom, možnosť kúpania na vlastné nebezpečenstvo !
Kúpalisko Hranice na Morave - rekonštruovaný areál s niekoľkými bazénmi, s možnosťou zapožičania lehátok, slnečníkov, občerstvenie.
Telefón: 581 602 460
Príchod z Oder: Mas. námestie - ul Hranická, u čerpacej stanice smer Bělotín, Hranice na Morave /asi 15 - 16 km/

Rekreačné stredisko Hadinka - kúpalisko v lesnatom pokojnom prostredí, občerstvenie, popr. ubytovanie v chatkách, stanovanie, parkovisko
Telefón: 556 301 412
Príchod od Oder: z Mas. námestia na výjazd Semperflex Optimit, s. r. o. smer Vítkov. V Heřmánkách na Klokočov, okolo sanatória pre dlhodobo chorých, odtiaľ asi 4 km dole sa nachádza rekreačné stredisko Hadinka /asi 21 km od Oder/
Kúpalisko Vítkov - väčší bazén a detský bazénik, občerstvenie
Telefón: 556 300 695
Príchod od Oder: z Masarykova nám. na výjazd k Semperflex Optimit, s. r. o. smer Vítkov, kúpalisko sa nachádza nad kostolom. /asi 20 km od Oder/
Odry - Vítovka - priehrada a kúpalisko
Vodná nádrž 3 ha s upraveným vstupom do vody. Dva bazény v blízkosti priehrady. Prírodné prostredie, les, trávnatá pláž. Občerstvenia.

Opava - krytý bazén
Neďaleko centra mesta. Bazén s rozmermi 25x13 metrov s hĺbkou 0,8 až 2,2 m, detský bazén 13x4 metrov. Sauna, vírivka s ochladzovacím bazénom, masáže, plavecká škola. V období letných prázdnin je krytý bazén zatvorený. Bufet, nápojový automat.
Opava - Strieborné jazero (Sidrach) - zatopený lom
Prevádzková doba: celoročne
Prírodné kúpalisko " Strieborné jazero " sa nachádza v okrajovej časti mesta Opava - Kateřinky za ľavým brehom rieky Opavy. Vzniklo zatopením sadrovcových lomu. Slúži na rekreáciu, kúpanie a rybolov. Pláže sú trávnaté s prudším vstupom do vody. Do budúcnosti sa počíta s ďalším rozvojom tejto oblasti ako miesta oddychu a rekreácie. Dostupnosť mestskou hromadnou dopravou. V areáli kúpaliska nájdete: trávnaté pláže, asfaltové ihrisko pre nohejbal či volejbal, WC, občerstvenie v miestnej reštaurácii, parkoviště. Plocha jazera je 6,6 ha a veľkosť jazera asi 600x190 m (najdlhšia a najširšia miesta)
Opava, V sadoch - kúpalisko
ul Jaselská 35
Mestské kúpalisko nájdete v Mestských sadoch v Opave, ktoré slúžia na rekreačné účely občanom Opavy a okolia. Bolo vybudované v rokoch 1930 - 1931 pre 3000 ľudí na ploche 24 tisíc m2 podľa projektu opavského architekta Otto Reichnera. Voda je vyhrievaná tepelnými čerpadlami z geotermálneho zdroja. Pred hlavným vchodom je strážené parkovisko bicyklov. V areáli kúpaliska nájdete: tobogány o dĺžke 71 m a 76 m, šmykľavka, detské ihrisko, piesočnatá i trávnatá pláž, detský bazénik okolo bazénu, rozdelený bazén pre plavcov a neplavcov 100x25 m, hĺbka 0,5 - 2,1 m, detský bazén "U vodníka" 10x15 m, hĺbka 0,4 m, 2x ihrisko na plážový volejbal, 3x ihrisko na Petanque, ihrisko na hru "Človeče, nehnevaj sa", minigolf, opaľovacie terasy, občerstvenie, parkovisko, v blízkosti zastávka MHD.

Hrady, zámky a zrúcaniny:
Typy na hrady zámky a zrúcaniny, ktoré môžete navštíviť, alebo iba zhliadnuť z vonku
Zámok Bílovec je dominantou města
Zámok Bruntál, ktorý má obďaleč nádherný park so sochárskou výzdobou. Můžete tu nájsť aj zbierku maliarskych diel
Zámok Dubová je dnes využívaný ako detský domov
Zámok Fulnek kde môžete zhliadnuť zámocký exteriér
Zámok Hradec nad Moravicí je prístupný so sprievodcom kde môžete navštíviť aj park s Bezručovou vyhliadkou
Zámok Klimkovice dnes využívaný ako mestský úrad, svadobné sieň a múzeum
Zámok Kyjovice slúži ako domov dôchodcov so vzácnou Dendrologickou zbierkou
Zámok Litultovice s malým parkom
Zámok Melč prístupná je časť zámockého parku
Zámok Nový Dvor v priľahlom parku je dendrologická zbierka
Zámok Ostrava - Poruba sa často využíva na organizovanie kultúrnych podujatí
Zámok Potštát teraz sídlo obecného úradu
Zrúcanina Puchart je celoročne prístupná
Zámok Raduň je tu rozsiahla knižnica a v priľahlom parku rybník
Hrad Sovinec je hojne navštevovaným turistickým sídlom
Zámok Studénka je využívaná ako obradná sieň, knižnica a tiež ako Vagonárska múzeum
Zrúcanina Šelenburk je celoročne voľne prístupná a v jej blízkosti sa nachádza potné kostol a rozhľadňa
Hrad Bouzov jeden z najnavštevovanejších hradov ČR
Zámok Veľké Losiny
zámok Plumlov
zámok Tovačov
Zrúcanina Vikštejn hojne navštevované turistické miesto
zrúcanina Cvilín

Pútnické miesta:
Anělská Hora - pútnické kaplnka sv.Anny
Cvilín - pútnické kostol sv. Kríža a Panny Márie Sedembolestnej
Dolná Životice - kaplnka Božského Salvátora
Hrabina - pútnické kostol Nanebovzatia Panny
Hradec nad Moravicí - Slezská kalvárie
Klokočůvek - Skála Panny Márie - Mariastein
Maria Talhof - kamenná jaskyňa Panny
Stará Voda - pútnické kostol sv. Anny a sv. Jakuba
Svatý Kopeček - bazilika minor Navštívenia Panny
Uhlířské vrch u Bruntálu - pútnické kostol Panny Márie Pomocné

ZOO Svatý Kopeček:
Je tu chovalo vyše 250 druhov zvierat ako sú šelmy, ryby, plazy kopytníky, ktorí sú umiestnení vo voliérach a prírodných výbehov. Je tu prístupný aj voľný vstup medzi lietajúci netopýry. Návštěvníci môžu využiť aj vláčik, ktorý vás prevezie celú vyhliadkovou trasou.
Pre deti je vybudovaný detský kútik s preliezačkami a houpačkami. Je tu tiež kozie výbeh.
ZOO ponúka interaktívne a zábavné programy pre výučbu priamo v areáli zoo. Komentované prehliadky poskytujú osobný kontakt s vybranými zvieratami.


Hrubý Jeseník

Chránenou krajinou oblasťou Jeseníkov zahŕňa Hrubý Jeseník a priľahlé časti Hanušovické a Zlatohorské vrchoviny. Táto oblasť bola vyhlásená ako vtáčia oblasť. Najvyššou horou je Praděd (1491 m n. m.). Hrubý Jeseník sa delí na 3 hornatiny: Keprnické hornatiny, Pradědské hornatiny a Medvědské hornatiny.

Keprnická hornatina leží v severozápadnej časti pohoria medzi Červenohorským sedlom a sedlom Ramzová. V hlavnom hrebeni leží vrcholy Červená hora, Keprník, ktorý je najvyšším vrcholom hornatiny 1423 m a Šerák, k juhozápadu vybieha rázsocha Povozník so samostatným masívom Čierne stráne.

Pradědská hornatina leží v južnej časti pohoria medzi sedlami Škriatok a Červenohorským sedlem. Hlavními vrcholy od juhu sú Pecný, Břidličná, Jelení chrbát, Veľký Máj, Vysoká palice, Petrovy kameny, Praděd (najvyšší vrchol hornatiny i pohorie), Malý Ded, Veľký Jezerník, Výrovka a Veľký Klínovec (1164 m). Z hlavného hrebeňa vybieha k západu mohutná rázsocha Mravenečníka, k západu hrebene Ostružnej, Vysoké hory a Žárového vrchu.

Medvědská hornatina leží v severovýchodnej časti pohoria. Oproti prvým dvom hornatinám je výrazne plochejšie, bez nápadného hrebeňa. Je oddelená sedlom Vidly a tiahne sa k sedlu Rejvíz. K hlavným vrcholom patrí Medvedí vrch, ktorý je najvyšším vrcholom hornatiny, 1216 m, Orlík a Jelení lúčky.


Hrubý Jeseník je oddelený výraznými sedlami a významnými moravskými riekami:


Od Branenské vrchoviny, ktorá je súčasťou Hanušovické vrchoviny je to na západe sedlom Přemyslov - Nové Losiny a rieka Branná.

Od Nízkeho Jeseníka smerom na východ sú to rieky Čierna Opava a Moravice

Od Hraběšické hornatiny, ktorá je súčasťou Hanušovické vrchoviny je to na južnej strane Klepáčovský potok a sedlo Škriatok

Od Rychlebských hôr je na severozápade sedlo Ramzová a údolím Čierneho a Ramzovskeho potoka.

Od Rejvízská hornatiny, ktorá je súčasťou Zlatohorské vrchoviny to je sedlo Rejvíz na severovýchode a potoky.

Na hrebeňoch Jeseníkov pramení množstvo menších i významnejších riek, napr. Morava, Opava, Moravice, Opavice, Desná a Bystrice. Niektoré sa využívajú pre vodné turistiku. Kružberská priehradná nádrž bola vybudovaná na rieke Moravicici, ktorá je zásobárňou pitnej vody pre Ostravsko teda sa nedá využívať na rekreačné účely a vodné športy.

Významná sedla pre Hrubý Jeseník sú: sedlo Škriatok, Červenohorské sedlo, sedlo Hviezda (u Karlovy studničky), Ramzovej sedlo, sedlo Vidly a Rejvíz.

Zaujímavými skalnými útvarmi, ktoré môžete navštíviť je Čertova stena, Pasák, Obrie skaly, Kazateľnice, Kamenné okno, Keprník, Pecný, Petrovy kameny, Povozník, Stratené kamene alebo Tabuľové skaly. Mezi kotliny na ktoré sa môžete pozrieť sú Malá kotlina, Veľká kotlina a snežná kotlina. Mezi zaujímavé pramene, potoky alebo vodopády patrí Jelení studnička, vodopády Biele Ostravy, Vysoký vodopád alebo Vresová studnička.


Hrady, zámky a zrúcaniny:


Úsov - zámok a hrad (Olomoucký kraj / Šumperk), Adolfovice - miestna časť Bělej pod Pradědem - hrádok ( Olomoucký kraj / Jeseník ), Bludov - hrad a zámok ( Olomoucký kraj / Jeseník ), Bohdíkov ( Olomoucký kraj / Šumperk ), Brníčko (Olomoucký kraj / Šumperk ), Bruntál ( Moravskoslezský kraj ), Dubicko (Olomoucký kraj / Šumperk ), Edelštejn ( Olomoucký kraj / Jeseník ), Freudenstein - hrad ( Moravskoslezský kraj / Bruntál ), Fürstenwalde - hrad ( Moravskoslezský kraj / Bruntál ), Hoštejn (Olomoucký kraj / Šumperk ), Janovice - zámok ( Moravskoslezský kraj / Bruntál ), Jesenickej pramene a pomníkov ( Olomoucký kraj / Šumperk ), Hradisko predtým Kaltenštejn ( Olomoucký kraj / Jeseník ), Koberštejn ( Olomoucký kraj / Jeseník ), Kobrštejn ( Olomoucký kraj / Jeseník ), Lesnice (Olomoucký kraj / Šumperk ), Leuchtenštejn ( Olomoucký kraj / Jeseník ), Lipová lázně pamätník ( Olomoucký kraj / Jeseník ), Loučná nad Desnou ( Olomoucký kraj / Šumperk ), Mírov (Olomoucký kraj / Šumperk ), Mníchov - miestna časť Vrbna pod Pradědem ( Moravskoslezský kraj / Bruntál ), Nemile (Olomoucký kraj / Šumperk ), Nový hrad u Hanušovíc ( Olomoucký kraj / Šumperk ), Pleče - miestna časť Jindřichova ( Olomoucký kraj / Šumperk ), pustý hrad - Veisenštejn ( Moravskoslezský kraj / Bruntál ), Quinburk ( Moravskoslezský kraj / Bruntál ), Rabenštejn ( Moravskoslezský kraj / Bruntál ), Rabštejn (Olomoucký kraj / Šumperk ), Ruda nad Moravou ( Olomoucký kraj / Šumperk ), Skalička - miestna časť Zábřehu ( Olomoucký kraj / Šumperk ), Sobotín (Olomoucký kraj / Šumperk ), Strálek (Olomoucký kraj / Šumperk ), Jánský vrch ( severná morava , Rychlebské hory )


Kam za lyžovaním:


Stříbrnice sa nachádza v Hynčicích pod Sušinou u Starého Mesta pod Sneznikem,
Lyžiarsky okruh Proskil Branná, Ski areál Červenohorské sedlo, Ovčárna - Praděd, Petříkov, Přemyslov, Stará Ves, Ramzová, Klepáčov a Filipovice


Lázně a wellness:


Jeseník - lázně, Karlova Studánka, lázně Bludov - pre všetkých, ale hlavne pre rodiny s deťmi, Lipová - lázně, Lipůvka a Priessnitzovy lázně.